-
Odvažte si 400 g hladké mouky a prosejte ji do velké mísy, ve které budete hníst těsto. Stejně tak si připravte 30 g droždí, 50 ml oleje a 250 ml vlažné vody v pokojové teplotě (na prstu vás nesmí ani pálit, ani studit).
-
Nyní si zadělejte kvásek. Do malé misky dejte 2 lžičky cukru krystal, přidejte 4 lžíce vody (z celkového množství 250 ml) a také 1 lžičku mouky z mísy. Dobře promíchejte a dovnitř rozdrobte droždí. Už nemíchejte, jen zakryjte utěrkou a nechte 5 minut pracovat.
-
Po 5 minutách by mělo být vidět, že se tvoří kvásek, možná uvidíte malé bublinky. Nyní je čas vypracovat těsto.
-
Do velké mísy s prosetou moukou udělejte uprostřed důlek a do něj nalijte kvásek, přilijte zbylou vodu v pokojové teplotě (zkontrolujte, že má stále správnou teplotu). Poté přidejte olej a sůl.
-
Vše dobře promíchejte a těsto zpracujte vařečkou s dírkou, aby se krásně spojilo. Těsto opakovaně nabírejte zespodu mísy, aby se do něj dostal vzduch. Hotové těsto poznáte tak, že bude vláčné, kompaktní a když do něj prstem uděláte důlek, bude se pomalu vracet.
-
Nyní si připravte velký plech s pečicím papírem a pomoučený vál. Troubu předehřejte na 230 °C, na spodní i horní ohřev.
-
Těsto vyválejte do tvaru kolečka (asi jako velký talíř) a stejně jako byste krájeli pizzu, rozkrájejte jej na 10 stejných dílů. Těsto by mělo být vysoké zhruba 0,5 cm, ale protože pracuje, bude se vám zvedat.
-
Každý z 10 dílů srolujte do rohlíku od nejširší části „pizza dílku“ až po nejtenčí část. Poslední pramínek zahněte pod rohlík. Rohlíky lze zatočit nebo nechat rovné.
-
Takto naskládejte všech 10 rohlíků na plech, zakryjte je utěrkou a nechte ještě 5 až 10 minut kynout podle potřeby.
-
Poté je potřete vodou (nebo vodou se solí) a posypejte mákem, sezamem či lnem.
-
Vložte do trouby a pečte na 230 °C zhruba 15 minut. Průběžně je kontrolujte – pokud mají různou velikost, ty menší budou hotové dřív. Upečené rohlíky poznáte podle zlatavé barvy navrchu i zespodu.
-
Po upečení je můžete opět pokropit troškou vody.