-
První den:
Do sklenice nasypte dvě lžíce žitné mouky a k ní přidejte čtyři lžíce vody. Všechno promíchejte a přikryjte například mikrotenovým sáčkem anebo potravinářskou fólií. Tuto kašičku nechte odpočívat na kuchyňské lince do druhého dne.
-
Druhý den:
Ke směsi, kterou jste si udělali první den, přidejte jednu lžíci žitné celozrnné mouky a dvě lžíce vody. Promíchejte, přikryjte a nechte odpočívat.
-
Třetí den:
Opět přidejte jednu lžíci žitné celozrnné mouky a dvě lžíce vody, přikryjte a nechte odpočívat.
-
Čtvrtý den:
Kvásek už pravděpodobně začíná bublat a vypadá, že je připraven. Je však zapotřebí, aby byl dostatečně silný, proto je nutné jej posílit. Ideálně si tedy vezměte novou sklenici a odeberte do ní dvě lžíce kvasu, zbytek vyhoďte. Do sklenice k těmto dvěma lžícím přidejte jednu lžíci žitné chlebové mouky (nikoli té celozrnné) a dvě lžíce vody. Poté nechte na kuchyňské lince odpočívat.
-
Pátý den:
Opakujte stejný postup jako předešlý den. Ani teď však není kvásek připraven. Je potřeba jej pravidelně krmit, ideálně po dobu jednoho týdne či klidně i déle.
-
Šestý až desátý den: Pravidelně krmte dvakrát denně po dobu 7–10 dnů (možná uznáte za vhodné krmit i déle) – ideálně ráno a večer. Jde pořád o tutéž rutinu: Ze sklenice, ve které kvásek máte, odeberte téměř všechno a nechte v ní jen přibližně jednu lžičku starého kvásku. Přidejte dvě lžíce chlebové žitné mouky a tři lžíce vody. Promíchejte, zakryjte a nechte odpočívat na kuchyňské lince.
-
Potom bude už kvásek dostatečně silný a připraven dělat to nejlepší pečivo na světě.