1/1
Zkoušeli jste si někdy upéct svůj vlastní kváskový chléb? Že ne? Potom to musíte vyzkoušet! Ale varujeme vás, již nikdy nebudete chtít jíst ten kupovaný. Rodina si ten váš zamiluje a jeho přípravu budete zbožňovat natolik, že se pečení chlebu stane vaším koníčkem.
První den si nachystáme větší sklenici a nasypeme do ní dvě lžíce žitné mouky. Přidáme 3–4 lžíce vody a směs promícháme. Vznikne mírně hustá kašička, kterou zakryjeme mikrotenovým sáčkem nebo potravinářskou fólií. Sklenici i se směsí necháme odpočívat na kuchyňské lince.
Na druhý den, přibližně ve stejný čas, přidáme do sklenice jednu lžíci žitné mouky a dvě lžíce vody. Směs promícháme.
Třetí den do směsi přidáme opět jednu lžíci žitné mouky a dvě lžíce vody. Důkladně promícháme.
Čtvrtý den ze sklenice odebereme dvě lžíce směsi a přisypeme jednu lžíci mouky a dvě lžíce vody. Opět pořádně promícháme a necháme fermentovat.
Pátý den zopakujeme stejný postup jako předešlý den.
Rozkvas si připravíme tak, že z připraveného kvásku odebereme lžíci a dáme ji do misky. Pak přidáme 150 gramů žitné chlebové mouky a 150 gramů vody. Směs promícháme, zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 10–12 hodin kvasit. Rozkvas děláme například v 6 hodin ráno a večer.
Z rozkvasu odebereme jednu lžíci, dáme ji do sklenice a uložíme do lednice na příště. Udržovat si můžeme ale i původní kvásek – z rozkvasu neodebíráme, ale udržujeme mateřský kvásek. Opět jej v lednici krmíme žitnou moukou, vodou a přitom odebíráme starý kvásek.
Zvažíme si, kolik máme rozkvasu. Podle toho, kolik jej bude, dáme polovinu gramů vody a přidáme tolik gramů pšeničné chlebové mouky, kolik máme rozkvasu. Tuto směs dobře promícháme a necháme 0,5–1 hod odpočívat v lednici či na kuchyňské lince.
Poté přidáme do těsta sůl (2 % z celkové hmotnosti těsta).
Těsto vložíme do robota s hnětacím hákem a necháme stroj pracovat na nejnižší rychlost asi 10 minut. Na zhruba poslední dvě minuty zrychlíme na druhý stupeň.
Těsto necháme 40 minut odpočívat. Poté přeložíme jeden roh těsta přes druhý a takto překládáme všechny strany, dokud to půjde.
Necháme těsto dalších 40 minut odpočívat, poté opět přeložíme kraje. Po dalších 40 minutách těsto přeložíme ještě jednou a vytvarujeme bochník. Bochník vložíme do kukuřičnou moukou vysypané ošatky a dáme přes noc do lednice (do 4 °C).
Druhý den ráno dáme chléb péct na plech nebo v litinovém hrnci. Prvních 20 minut na 250 °C, poté snížíme teplotu na 200 °C. Nebo dáme chléb rovnou do studené Remosky, zapojíme do zásuvky a pečeme.
Líbil se vám recept Kváskový chléb krok za krokem? Sdílejte jej a podělte se o něj se svými přáteli.