1/1
Domácí rohlíky jsou ihned po upečení na povrchu krásně křupavé a voní přímo fantasticky. S těmi kupovanými se to nedá vůbec srovnat. Příprava je navíc jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát, a s naším receptem ji jistě zvládnete.
Odvážíme si hladkou mouku a prosejeme ji do velké mísy, ve které budeme hníst těsto. Stejně tak si připravíme droždí, olej a vlažnou vodu v pokojové teplotě.
Zaděláme si kvásek. Do malé misky dáme cukr krystal, přidáme 4 lžíce vody (z celkového množství 250 ml) a také 1 lžičku mouky z mísy. Dobře promícháme a dovnitř rozdrobíme droždí. Už nemícháme, jen zakryjeme utěrkou a necháme 5 minut pracovat.
Po 5 minutách by mělo být vidět, že se tvoří kvásek, možná si všimneme malých bublinek. Nyní je čas vypracovat těsto.
Do velké mísy s prosetou moukou uděláme uprostřed důlek a do něj nalijeme kvásek, přilijeme zbylou vodu v pokojové teplotě (zkontrolujeme, že má stále správnou teplotu). Poté přidáme olej a sůl.
Vše dobře promícháme a těsto zpracujeme vařečkou s dírkou, aby se krásně spojilo. Těsto opakovaně nabíráme zespodu mísy, aby se do něj dostal vzduch.
Nyní si připravíme velký plech s pečicím papírem a pomoučený vál. Troubu předehřejeme na 230 °C, na spodní i horní ohřev.
Z těsta si rozdělíme malé bochánky (pokud se budou příliš lepit, přidáme trochu mouky). Z bochánků vytvoříme trojúhelníky, které srolujeme od základny po špičku.
Takto naskládáme rohlíky na plech, zakryjeme je utěrkou a necháme ještě 5 až 10 minut kynout podle potřeby.
Poté je potřeme vodou (nebo vodou se solí) a posypeme mákem, sezamem či lněným semínkem. Vložíme do trouby a pečeme na 230 °C zhruba 15 minut. Průběžně je kontrolujeme – pokud mají různou velikost, ty menší budou hotové dřív. Upečené rohlíky poznáme podle zlatavé barvy navrchu i zespodu.
Po upečení je můžeme opět pokropit troškou vody.
Líbil se vám recept Rohlíky? Sdílejte jej a podělte se o něj se svými přáteli.