1/0
Připravte si jehněčí kýtu na česneku s rozmarýnem, je to jednodušší, než byste čekali! Stačí jen maso důkladně prošpikovat a pak pomalu péct. Velkým pomocníkem zde bude také vpichovací teploměr, který vám přesně pohlídá teplotu masa během pečení. A kdy jindy si dopřát tuto nevšední delikatesu, než právě na Velikonoce?
Den předem nebo alespoň několik hodin předem kýtu (1,5–3 kg) osušíme papírovým ubrouskem a ze všech stran pořádně osolíme.
Kýtu dáme na rošt, aby okolo masa proudil vzduch, pak do lednice a pořádně ji nasolíme.
V den pečení kýtu vyndáme z lednice a znovu pořádně osušíme.
Česnek oloupeme a nakrájíme na tenké klínky. Ančovičky nakrájíme na malé kousky a z rozmarýnu otrháme špičky větviček.
Prohmatáme kýtu rukou a zjistíme, kde vede kost a kde sval. Masitou část propícháme úzkým nožem na několika místech, stačí asi 1 až 2 cm do hloubky.
Do otvorů po noži vložíme ančovičku, rozmarýn a česnek. Menší kýtu (1,5 kg) stačí prošpikovat jen z jedné strany.
Prošpikovanou kýtu dáme na rošt a pod něj pekáček, který zachytí případnou odkapávající šťávu. Pomalu pečeme v troubě rozehřáté na 100 až 140 °C podle toho, kolik máme času. Platí, že čím nižší teplota, tím delší doba pečení, ale rovnoměrnější propečení masa.
Vpichovací teploměr zapíchneme do nejsilnější části kýty. Až dosáhne teploty okolo 55 °C, vyndáme kýtu z trouby a necháme ji 20 minut odpočinout.
Troubu zatím rozpálíme na 230 až 250 °C.
Odpočatou kýtu dáme znovu do trouby a necháme zapéct 10–15 minut dokřupava. Zbytečně pečení neprodlužujme, protože se kýta rychle vysušuje.
Upečenou kýtu sundáme z roštu a dáme na tác nebo velký talíř odpočívat (alespoň 15 až 20 minut).
Odpočatou kýtu přendáme na prkýnko a naporcujeme na plátky.
Líbil se vám recept Pečená jehněčí kýta na rozmarýnu? Sdílejte jej a podělte se o něj se svými přáteli.